Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 24 godzin
EAN: 4820177022249
Koszt wysyłki od: 10.90 PLN
Producent: Aromatika

Olejek eteryczny z eukaliptusa (Eucalyptus Essential Oil Aromatica)

Olejek eteryczny z eukaliptusa Aromatika to naturalny olejek pozyskiwany z liści i młodych pędów różnych gatunków eukaliptusa. Jest jednym z najskuteczniejszych olejków do aromatyzowania pomieszczeń w trudnym sezonie jesienno-zimowym. Charakteryzuje się świeżym, czystym zapachem, który doskonale sprawdza się również w pokojach dziecięcych.

Działa regenerująco i dezodorująco, pomaga oczyścić, rozjaśnić i poprawić kondycję skóry, a także zapobiega wypadaniu włosów. Zapach olejku eukaliptusowego uznawany jest za wspierający produktywne myślenie i logikę – eliminuje senność i zmęczenie, zwiększa koncentrację oraz poprawia sprawność umysłową. Uznawany za jeden z najbardziej wszechstronnych olejków eterycznych w aromaterapii.


Metoda produkcji

Olejek eteryczny z eukaliptusa (Oleum Eucalypti) otrzymywany jest poprzez destylację z parą wodną liści i młodych pędów Eucalyptus globulus Labill. W procesie wykorzystuje się liście oraz końce jedno-, dwu- i trzyletnich gałęzi. Pędy zbierane są od października do kwietnia, natomiast liście – przez cały rok, głównie latem.


Właściwości fizyczne i zapachowe

Olejek ma postać lekko ruchliwej, przezroczystej cieczy – bezbarwnej lub o lekko żółtawym zabarwieniu – o silnym, świeżym, charakterystycznym zapachu kamfory. Jego aromat opisywany jest jako:
➡ silny
➡ przenikliwy
➡ lekki
➡ chłodzący
➡ żywiczny
➡ ściągający
➡ pikantny
➡ przypominający kamforę

Olejek ten wykazuje podobne właściwości kosmetyczne jak inne olejki z różnych rodzajów eukaliptusa i jest stosowany w aromaterapii w analogiczny sposób.


Zalety kosmetyczne

Olejek eukaliptusowy szczególnie polecany jest do pielęgnacji skóry tłustej i problematycznej. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, ma właściwości wybielające i dezodoryzujące. Nawilża skórę, a w procesach metabolicznych w organizmie przyczynia się do powstawania kwasu hialuronowego – jednego z najważniejszych naturalnych składników utrzymujących wilgoć w skórze.

Pomaga również łagodzić podrażnienia spowodowane stosowaniem nierozcieńczonych olejków eterycznych o silnym działaniu drażniącym (np. tymiankowego, oregano, cynamonowego, goździkowego, krwawnika, piołunu). Aby ograniczyć działanie drażniące nowo używanych olejków, zaleca się dodanie olejku eukaliptusowego – 1 kropla na każde 7 kropli innego olejku, w niektórych przypadkach nawet do 25% zawartości mieszanki.

Stosowany w kosmetykach do pielęgnacji skóry głowy z rozszerzonymi porami, przebarwieniami czy łupieżem, a także w celu wzmocnienia struktury włosa. Włosy zyskują zdrowy, zadbany i bujny wygląd.

‼ Należy pamiętać, że olejek eukaliptusowy (jak wszystkie olejki eteryczne) to bardzo skoncentrowana esencja roślinna i nie powinien być stosowany bezpośrednio na skórę. Przed użyciem należy go rozcieńczyć w oleju bazowym lub innym nośniku (np. mleko, jogurt, miód, sól, wosk). Olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie.


Właściwości aromaterapeutyczne

Ostry i specyficzny aromat olejku eukaliptusowego ma silny wpływ na emocje. Kamforowy zapach pobudza siły witalne, eliminuje letarg, senność i zmęczenie, zwiększa koncentrację i sprawność umysłową. Zapach ten określany jest jako „aromat produktywnego myślenia i logiki” – idealny dla osób pracujących z danymi, liczbami, analizą: audytorów, matematyków, lingwistów.

Poprawia nastrój, pomaga w stanach przeciążenia emocjonalnego, porannej apatii oraz przy częstych wahaniach nastroju. W czasach starożytnych stosowany był jako naturalne remedium na melancholię i ociężałość umysłu.


Zastosowanie w domu

  • Do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów i odświeżania powietrza

  • Do aromatyzacji pomieszczeń – za pomocą lamp zapachowych lub rozpylania wody z dodatkiem olejku

  • Jako środek odstraszający insekty – skuteczny przeciwko pchłom, komarom, moskitom i mrówkom

  • Można nim myć podłogi, przecierać kafelki i parapety – zabieg powtarzać codziennie lub co 2 dni przez 2–3 tygodnie


Kompozycje zapachowe – z czym łączyć

Olejek eukaliptusowy dobrze komponuje się z:

  • rozmarynem, majerankiem, drzewem cedrowym, kminkiem, cytryną

  • pomarańczą (słodką i gorzką), wetiwerią, geranium, petitgrain, drzewem różanym

  • lawendą (kosmetyka), sosną (odświeżanie powietrza)

  • neroli (zapach komplementarny)


Sposób użycia

  • Wzbogacanie kosmetyków – 7–10 kropli olejku na 10–15 g/ml bazy (krem, balsam, olej, szampon)
  • Masaż – 4–5 kropli na 1–2 łyżki stołowe oleju roślinnego (np. oliwkowego, migdałowego)
  • Kąpiele – 4–7 kropli wymieszać z 1 łyżką stołową emulgatora (miód, mleko, sól) i dodać do wody (37–38°C); kąpiel trwać 10–15 min
  • Sauna – 5–7 kropli do niewielkiej ilości gorącej wody; naczynie umieścić na górnej półce łaźni
  • Aromatyzacja pomieszczeń – 2–5 kropli do lampy zapachowej wypełnionej wodą lub na gorącą wodę postawioną na kaloryferze

Środki ostrożności

⚠ Tylko do użytku zewnętrznego
⚠ Przed użyciem należy wykonać test indywidualnej tolerancji
⚠ Unikać kontaktu z oczami – w razie kontaktu przemyć dużą ilością wody
⚠ Zachować szczególną ostrożność w czasie ciąży do 4. miesiąca
⚠ Nie stosować w trakcie chemioterapii
UWAGA: Toksyczny dla kotów – olejek łatwo przenika przez ich skórę i może być dla nich śmiertelny


Przechowywanie

Przechowywać szczelnie zamknięty, w suchym i chłodnym miejscu (maks. +25°C), z dala od światła słonecznego i dzieci.

Skład INCI

Eucalyptus Globulus Leaf Oil.

Pojemność: 100 ml

Producent: Aromatika, Ukraina