Wczytuję dane...

GLUKOZAMINA

Glukozamina jest naturalną substancją wytwarzaną w organizmie z cząsteczek glukozy i glutaminy. Służy do syntezy glikozaminoglikanów, które odpowiadają za odbudowę uszkodzonych chrząstek. Syntezowana jest ona w małych ilościach, a z wiekiem zdolność do wytwarzania jej obniża się. Prowadzi to do niedoborów i zwyrodnienia stawów. Glukozamina nie jest dostępna w żadnym z podstawowych produktów żywnościowych, więc uzupełnianie jej niedoborów wraz z pożywieniem jest niemożliwe. 
Zawarta w suplementach glukozamina jest dostępna w formie siarczanu glukozaminy - jest to postać o największej biodostępności dla organizmu człowieka. 
U osób leczonych lekami moczopędnymi może być konieczność podawania większej dawki glukozaminy, ponieważ wydalana jest z moczem. 
Wchłanianie glukozaminy zwiększa witamina C.

Funkcje glukozaminy:

Naturalnych procesów zwyrodnieniowych nie da się zatrzymać, ale można je opóźnić. Najważniejszym działaniem jest właściwa profilaktyka zdrowia stawów. Glukozamina to uznany środek używany w chorobie zwyrodnieniowej stawów, należy jednak pamiętać, że można oczekiwać jej skuteczności w mało zaawansowanych postaciach choroby. 
Glukozamina wykorzystywana jest przez komórki tkanki chrzęstnej- chondrocyty, które mocują jej cząsteczki w łańcuchy glikozaminoglikanów. Zmniejsza ona również udział niektórych enzymów, które biorą udział w degradacji chrząstki stawowej. Wyniki badań sugerują, że siarczan glukozaminy stosowany w stężeniu 50-500 μmol, wpływa korzystnie na regenerację dotkniętej chorobą tkanki. 
Siarczan glukozaminy nie wchodzi w interakcje z innymi lekami, za to może chronić przed nieodpowiednim wpływem na chrząstkę niektórych leków przeciwzapalnych.

Glukozamina:

- przyczynia się do utrzymania prawidłowego stanu stawów,
- zmniejsza udział niektórych enzymów degradujących chrząstkę stawową.

Wskazania do suplementacji glukozaminy:

- wiek >50 – ze względu na spowolnienie procesów odbudowy i regeneracji,
- wzmożona aktywność fizyczna – narażenie na kontuzje,
- ból stawów,
- zwyrodnienia stawów,
- nieprawidłowe funkcjonowanie stawów.