Wczytuję dane...

KONICZYNA CZERWONA

Koniczyna łąkowa –Trifolium pratense, zwana jest również koniczyną czerwoną. Rośnie w Azji i Europie. W Polsce jest pospolitym chwastem i rośnie na łąkach, przydrożach i zaroślach.  Do celów leczniczych stosuje się ziele koniczyny czerwonej w postaci rozwiniętych główek kwiatowych wraz z szypułką o długości 7 cm i górnymi liśćmi. Koniczynę można zbierać mniej więcej od 5 czerwca do15 września, do południa podczas słonecznej pogody.

Koniczyna czerwona zawiera izoflawony o fitoestragonalnym działaniu. Wyodrębniono w niej aż ok.30 takich izoflawonów. Ma w swoim składzie również fitosterole, kwasy fenolowe, garbniki, glikozydy, taniny, oraz witaminy z grupy B, C, D. Stanowi bogate źródło soli mineralnych takich jak potas, wapń, magnez, żelazo, siarka, fosfor, kobalt, cynk, molibden, miedź, mangan oraz krzem.

ZASTOSOWANIE:

W medycynie ludowej ziele koniczyny było stosowane w nadmiernych krwawieniach miesięcznych, jako lek uszczelniający naczynia krwionośne, odtruwający, przeciwobrzękowy.  W Chinach leczono nią koklusz, łuszczycę i egzemę. Także i dzisiaj koniczyna łąkowa stosowana jest jako środek moczopędny, przeciwkrwotoczny i wykrztuśny oraz przy zaburzeniach pokarmowych. Zewnętrznie stosuje się koniczynę do płukania jamy ustnej i gardła a także do okładów na oparzenia I i II stopnia.

Jak wykazują obecne badania, koniczyna może być stosowana zamiast hormonalnej terapii zastępczej u kobiet w okresie klimakterium. Reguluje gospodarkę hormonalną, zwiększa ilość estrogenów, łagodzi objawy menopauzy (uderzenia gorąca). W czasie stosowania koniczyny zaobserwowano również zmniejszenie się stanów lękowych i depresyjnych, oraz poprawę  nastroju.  Koniczyna reguluje miesiączki, i łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego, przeciwdziała osteoporozie. Ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy; uelastycznia i wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega zakrzepicy. Ostatnio stwierdzono, że koniczyna łąkowa działa antyrakowo, szczególnie chroni przed rakiem sutka.

PRZECIWSKAZANIA

Koniczyny nie należy podawać dzieciom zwłaszcza dziewczętom poniżej 12 roku życia, kobietom w ciąży i karmiącym. Nie zaleca się kuracji koniczyną, również w przypadku stosowania preparatów antyestrogenowych, lub choroby hormonozależnej.