Wczytuję dane...

WITAMINA B17 (AMIGDALINA)

Witamina B17 jest glikozydem należącym do związków pochodzenia roślinnego. To właśnie za jej sprawą podczas jedzenia owocu przy pestce wyczuwamy charakterystyczny posmak. Zbyt duże spożycie tej substancji może jednak doprowadzić do zatrucia organizmu, ponieważ witamina B17 rozkłada się w organizmie na inną substancję – cyjanowodór.

Witamina B17 - gdzie występuje?

Do jej największych źródeł witaminy B17 zalicza się pestki moreli, wiśni, śliwek, brzoskwiń i pigwy, ale także warzywa strączkowe, takie jak bób, fasola, ciecierzyca, soczewica. Bogatym źródłem są także owoce jagodowe, jeżyny, aronia oraz nasiona lnu, sezam, pędy bambusa i brązowy ryż. Najwięcej jednak amigdaliny znajdziemy w gorzkich migdałach, orzechach makadamia i nerkowca. To właśnie te produkty włączone do diety mają uchronić nas od chorób nowotworowych, ponieważ najważniejszym zadaniem witaminy B17 jest walka z komórkami rakowymi.

Witamina B17 - działanie

W organizmie każdego z nas Witamina B17 rozkłada się dokładnie w ten sam sposób. Liczne reakcje powodują, że rozkłada się na kwas pruski, czyli cyjanowodór, glukozę i aldehyd benzoesowy. To właśnie cyjanowodór i aldehyd mają negatywnie wpływać na nasze organizmy i prowadzić do groźnych zatruć. Inaczej uważają zwolennicy onkologicznego leczenia witaminą B17. Według nich amigdalina w taki sposób rozkłada się tylko w komórkach nowotworowych i nie wpływa na zdrowe komórki. Dzięki zawartości enzymu o nazwie beta-glukozydaza cyjanowodór wnika w komórki chore i wraz z aldehydem niszczy je od środka. Wpływa więc nie tylko na obecność komórek nowotworowych, ale także zapobiega powstawaniu przerzutów dzięki skróceniu czasu życia komórki chorej. Zwolennicy naturalnej walki z nowotworami uważają, że antyrakowe działanie witaminy B17 znane było już 5 tysięcy lat temu w starożytnym Egipcie, a informacje o stosowaniu gorzkich migdałów pojawiały się w zapiskach Chińczyków sprzed 4,5 tysiąca lat. Według doktora Krebsa, odkrywcy witaminy B17, amigdalina nie tylko leczy, ale działa też profilaktycznie. Już zjedzenie jednego owocu z pestkami dziennie wspomaga profilaktykę antynowotworową.

Jednak i ten argument został obalony przez lekarzy. Według nich, komórki nowotworowe zawierają bardzo mało owego enzymu. Z tego powodu składniki amigdaliny nie wchłaniają się w dużych ilościach z układu pokarmowego, a tylko śladowe ich ilości przechodzą do komórek nowotworowych i nie są w stanie ich zniszczyć. Do tej pory nie udało się w naukowy sposób potwierdzić antynowotworowego działania witaminy B17. Jedno jest pewne, każdy kto chciałby spróbować alternatywnej metody leczenia amigdaliną powinien skonsultować to z lekarzem. Witamina B17 znacznie obniża ciśnienie krwi, co może stać się groźne dla osób cierpiących na choroby krążenia.

Dopóki nie zostaną wykonane dokładne badania witaminy B17, a jej antynowotworowe działanie nie zostanie potwierdzone w 100 proc., trudno jest mówić o przełomie w leczeniu osób chorych na raka. Niewątpliwie przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu stosowania witaminy B17 konieczna jest onkologiczna konsultacja lekarska, szczególnie jeśli jesteśmy w trakcie chemioterapii.