Wczytuję dane...

SIARKA

Siarka w organizmie człowieka występuje w połączeniach organicznych i stanowi około 0,25 % organizmu dorosłego człowieka. Siarka jest składnikiem aminokwasów (metioniny oraz cysteiny), mukopolisacharydów, sulfolipidów (skóra, włosy, paznokcie, chrząstki), a także koenzymu A, biotyny, tiaminy, kwasu liponowego, glutationu oraz insuliny. Pierwiastek ten wchłaniany jest w postaci aminokwasów siarkowych lub w postaci siarczanów. Siarka wydalana jest z moczem w ilościach proporcjonalnych do poziomu spożycia białka - głównie jako siarczany. W przypadku nasilonego katabolizmu białek, wzrasta ilość wydalanych wraz z moczem siarczanów. 
Organiczną postacią siarki jest - metylosulfonylometan (MSM) oraz dimetylosulfotlenek (DMSO). MSM jest białym, naturalnym, krystalicznym proszkiem bez zapachu i bez smaku, łatwo wchłaniana przez nasz organizm. W takiej formie naturalnie znajduje się m.in. w kukurydzy, pomidorach, lucernie, herbacie oraz kawie. Natomiast siarka przyjmowana w postaci DMSO może powodować wydzielanie się przez skórę nieprzyjemnego specyficznego zapachu kojarzonego z czosnkiem.

Funkcje siarki:

Siarka pełni funkcję surowca do produkcji przeciwciał, enzymów, glutationu - który jest najważniejszym przeciwutleniaczem w organizmie, a także bierze udział w wytwarzaniu tkanki łącznej (chrząstki, kolagenu) oraz włosów, skóry i paznokci. Stąd też nazywana jest często „minerałem piękna”. Ponadto uważa się, że siarka jest bardzo ważna w chorobach narządu ruchu, ponieważ przyczynia się do ograniczenia dolegliwości przy zapaleniu stawów oraz w innych urazach stawów. Działanie MSM wynika z pośrednich właściwości przeciwzapalnych, z właściwości antyoksydacyjnych, a także stabilizującego wpływu siarki na poszczególne tkanki. MSM odgrywa również znaczącą rolę przy syntezie aminokwasów. Uważa się, iż MSM ma również zastosowanie przy leczeniu nadkwasoty, pasożytów, zaparć, bóli mięśniowo-szkieletowych, zapalenia stawów oraz alergii. Badania kliniczne przeprowadzone na sześciu pacjentach chorych na śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego wykazały, iż u pięciu z nich cofnęły się objawy. Przy zastosowaniu DMSO w leczeniu tego schorzenia wyniki były dobre, natomiast zastosowanie MSM wykazało lepsze efekty.

Siarka:

- może zmniejszać dolegliwości w przypadku zapalenia stawów oraz innych urazach stawów,
- działa antyoksydacyjnie,
- działa przeciwzapalnie,
- bierze udział w wytwarzaniu enzymów, przeciwciał, glutationu, 
- bierze udział w wytwarzaniu tkanki łącznej – chrząstki oraz kolagenu, a także włosów, skóry i paznokci.

Wskazania do suplementacji siarki:

- osoby starsze, gdyż wraz z wiekiem poziom MSM obniża się, co powoduje zwiększenie predyspozycji do stresu i zmęczenia,
- osoby z chorobami narządu ruchu,
- słabe włosy, skóra i paznokcie.