Wczytuję dane...

MAGNEZ

Magnez zaliczany jest do makroelementów, czyli do składników, które stanowią nie mniej niż 0,01 proc. masy ciała. W organizmie pierwiastek ten spełnia szereg zadań. Najlepszą formą magnezu jeśli chodzi o suplementację jest cytrynian. Jest on znacznie lepiej przyswajane od tlenków czy siarczanów. Źródłem magnezu są: orzechy, kasza gryczana, produkty z pełnego ziarna pszenicy, proso, żyto, ryż brązowy, soja, avocado, kukurydza cukrowa, suszone figi, daktyle, krewetki.

Funkcje magnezu:

Jedną z właściwości magnezu w układzie szkieletowym jest fakt, że pomaga on regulować poziom wapnia w kościach i zębach. Może zwiększać aktywność witaminy D, która między innymi ułatwia wchłanianie wapnia. Magnez jest potrzebny do rozkurczania mięśni, natomiast wapń ułatwia skurcze. Magnez wpływa także na funkcjonowanie mięśni poprzez oddziaływanie na neuroprzekaźniki w układzie nerwowym. Pierwiastek ten jest szczególnie istotny w produkcji energii, a co za tym idzie jego niedobór często towarzyszy ogólnemu zmęczeniu i zaburzeniom związanym ze zmęczeniem. Odgrywa też ważną rolę w metabolizmie węglowodanów oraz jest potrzebny do syntezy i wydzielania hormonu insuliny, który ułatwia metabolizm komórkowy glukozy we krwi. Badania potwierdzają, że niedobór magnezu może poważnie zaburzyć równowagę hormonalną kobiet i niewątpliwie, w wielu przypadkach, wpływa na wystąpienie zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W czasie ciąży i karmienia piersią zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta dwukrotnie. Wynika to z potrzeb rosnącego płodu, łożyska oraz ze wzrostu masy ciała kobiety ciężarnej. Poprzez rozkurczanie mięśni gładkich tętnic magnez ułatwia ich rozszerzanie, pozwalając zwiększyć przepływ krwi i zmniejszyć ciśnienie wywierane na ścianki tętnic.

Magnez:

- przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia,
- pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej,
- przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego,
- pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego,
- pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni,
- pomaga w prawidłowej syntezie białka,
- pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych,
- pomaga w utrzymaniu zdrowych kości,
- pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów,
- odgrywa rolę w procesie podziału komórek.

Wskazania do suplementacji magnezu:

- przy zaburzonym funkcjonowaniu układu krążenia, np. wysokie ciśnienie krwi, choroba wieńcowa, arytmia serca, niewydolność serca, zawał mięśnia sercowego etc.
- przy migrenowych bólach głowy,
- przy osteoporozie w połączeniu z wapniem,
- przy upośledzonym działaniu układu mięśniowego np. sztywność mięśni, skurcze, drgania, drżenie,
- zespół napięcia przedmiesiączkowego, skurcze i bóle miesiączkowe,
- skurcze w astmie/oskrzelowe,
- kamienie nerkowe,
- zmęczenie, zespół przewlekłego zmęczenia, słaba tolerancja na stres, niepokój