Загружаю данные...

PROANTOCYJANIDYNY OPC

Proantocyjanidyny (OPC) zostały odkryte w latach 30-ych XX wieku przez Jacques’a Masquelier’a. Proantocyjanidyny, zawierają liczne grupy -OH, które są odpowiedzialne za ich wysoką aktywność antyoksydacyjną. Związki te wykazują ochronny wpływ na naczynia krwionośne (zapobiegają dysfunkcji nabłonka naczyniowego) ze względu na ich wysoki potencjał antyoksydacyjny i hamujące oddziaływanie na enzymy odpowiedzialne za degradację substratów ścian naczyń krwionośnych (elastazę, kolagenazę, β-glukuronidazę, hialuronidazę). Procyjanidyny wykazują także działanie osłonowe w stosunku do witamin C i E.

Właściwości prozdrowotne proantocyjanidyn dotyczą także poprawy wzroku, elastyczności stawów oraz wpływają pozytywnie na wygląd naszej skóry.

Przypuszcza się, że suplementacja OPC pomaga opóźnić utlenianie LDL co prowadzi do obniżenia tempa i poziomu odkładania się go w żyłach i tętnicach. Przyczynia się też do podniesienia cholesterolu HDL wspierając zapobieganie rozwoju procesów miażdżycowych dzięki temu OPC, może być skutecznym sposobem profilaktyki choroby wieńcowej, udaru mózgu i nadciśnienia.

Bardzo ważną grupą właściwości prozdrowotnych proantocyjanidyn jest ich potencjał przeciwzapalny, przeciwalergiczny i antyartretyczny, a także zdolność zapobiegania szkodliwym skutkom promieniowania UV.

Coraz częściej podkreślana jest możliwa rola proantocyjanidyn w profilaktyce antynowotworowej. Szereg prac badawczych prowadzonych na modelach zwierzęcych dało obiecujące wyniki w odniesieniu do potencjalnego zastosowania ekstraktu z pestek winogron w profilaktyce m.in. raka pęcherza, piersi, wątroby oraz prostaty.

Badania przeprowadzone kilka lat temu na modelu mysim wykazały pozytywny wpływ ekstraktu z pestek winogron na osłabienie skutków artretyzmu. Inne prace dały pozytywne wyniki w przypadku leczenia zapalenia stawów u szczurów. Coraz powszechniej uważa się, że OPC mogą odgrywać ważną i pozytywną rolę w profilaktyce schorzeń (stanach zapalnych) kości i stawów.

Obserwacje przeprowadzone w Japonii wskazują na dodatni efekt suplementacji ekstraktu z pestek winogron w profilaktyce zaćmy. OPC wpływa pozytywnie na mikrokrążenie w gałce ocznej. Może wspierać leczenie zwyrodnień plamki żółtej, a także przyspieszać leczenie stanów zapalnych spojówek. Właściwości te powodują, że suplementacja ekstraktu z pestek winogron jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, których tryb życia w nadmierny sposób obciąża wzrok.

Ekstrakt z pestek winogron ma zastosowanie również w czasie menopauzy. Główne problemy zdrowotne, z którymi zmagają się kobiety w trakcie i po menopauzie to: podwyższone ryzyko chorób układu krążenia, nadciśnienie, cukrzyca typu 2 oraz dislipidemia. Badania przeprowadzone na grupie ok. 100 kobiet w okresie przed, w trakcie i po menopauzie wykazały poprawę szeregu parametrów związaną z suplementacją ekstraktu z pestek winogron. Wyraźna poprawa została zaobserwowana w odniesieniu do uderzeń gorąca, stanów napięcia, bezsenności oraz poziomu ciśnienia krwi.

Często obserwowanym efektem towarzyszącym suplementacji OPC jest poprawa wyglądu i zdrowia skóry. Zaobserwowano również pozytywny związek jego zażywania z szybkością leczenia niektórych ran jak również oparzeń. Ma to związek z potencjałem OPC do wzmacniania włókien kolagenowych w skórze.